Higiena i dezynfekcja jamy ustnej

Prawidłowe utrzymanie jamy ustnej w czystości i jej regularne odkażanie środkami dezynfekującymi o działaniu antyseptycznym ogranicza powstawanie bakterii, zapobiega rozwijaniu się próchnicy, stanów zapalnych oraz chorób przyzębia. Dlatego tym bardziej w dobie pandemii Covid – 19 powinno się przywiązywać jeszcze większą wagę do utrzymywania prawidłowej higieny jamy ustnej oraz akcesoriów niezbędnych podczas codziennej higieny zębów.

Odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej oraz jej dezynfekcja jest istotnym czynnikiem wpływającym na samopoczucie, czy ogólny stan zdrowia.

Prawidłowa higiena i dezynfekcja jamy ustnej podczas pandemii Covid - 19

Dbałość o zdrowie jamy ustnej nie oznacza tylko regularnego szczotkowania zębów. To także dbanie o zdrowy stan zębów i dziąseł za pomocą szczoteczek międzyzębowych, czyścików, nici dentystycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej zawierających fluor lub środki antyseptyczne. Przy używaniu tylko podstawowego przyrządu do czyszczenia zębów — szczoteczki, nie jest możliwe wyczyszczenie wszystkich powierzchni zębowych. Niezbędne jest używanie innych akcesoriów dentystycznych, które efektywnie oczyszczają z płytki bakteryjnej i ewentualnych resztek pokarmowych.

Dobre praktyki higieny i dezynfekcji szczoteczki do zębów

Szczoteczka do zębów może być siedliskiem dla wirusów, bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów wywodzących się z jamy ustnej oraz ze środowiska, w którym jest ona codziennie przechowywana.

Dlatego poniżej przedstawione są dobre praktyki związane z dbałością o szczoteczkę do zębów:

  • Po użyciu szczoteczki do zębów, pamiętaj o dokładnym oczyszczeniu jej i spłukaniu pod bieżąca wodą,
  • Szczoteczkę do zębów najlepiej przechowuj w pionie w sterylnych warunkach, aby przyspieszyć jej prawidłowe i szybkie wyschnięcie,
  • Wymieniaj szczoteczkę  do zębów średnio co 3 miesiące lub częściej po stanach zapalnych, czy chorobie dziąseł,
  • Zużyta, z rozchylonym włosiem szczoteczka obniża poziom skuteczności czyszczenia zębów oraz przyczynia się do powstawania szkodliwych działań na dziąsłach,
  • Pamiętaj, aby nie dzielić się szczoteczką do zębów z innymi osobami, czy domownikami,
  • Przechowuj szczoteczkę do zębów lub jej końcówki do szczoteczek elektrycznych, czy sonicznych w  sterylnym, oddzielonym miejscu, tak aby nie przylegały do innych szczoteczek  będących w łazience,
  • Regularnie dezynfekuj szczoteczkę do zębów po oczyszczeniu zębów – możesz użyć do tego wrzącej wody, płynu do płukania jamy ustnej, czy wodę utlenioną.

Prawidłowa rutyna pielęgnacyjna jamy ustnej to klucz do zachowania zdrowych zębów i dziąseł