jak prawidłowo myć zęby

Jak prawidłowo myć zęby?

awatar higienistka patrycja chohura

higienistka Patrycja Chohura

Autor artykułu
SPIS TREŚCI
  Add a header to begin generating the table of contents

  Czyszczenie zębów stanowi niezwykle istotny element codziennej higieny jamy ustnej, a jednak z przeprowadzonych badań wynika, że prawie 4 miliony Polaków bagatelizuje tę podstawową czynność. Co więcej, niemal 800 tysięcy osób nie posiada nawet podstawowego narzędzia do dbania o zęby – szczoteczki do zębów. W świetle tych alarmujących danych nie jest zaskakujące, że aż u 90% społeczeństwa stwierdzono obecność próchnicy w jamie ustnej. To nie tylko kwestia estetyki, lecz przede wszystkim zdrowia, ponieważ zaniedbywanie higieny jamy ustnej może prowadzić do poważnych problemów stomatologicznych i ogólnego pogorszenia stanu zdrowia. Dlatego też edukacja i promocja zdrowych nawyków higienicznych w zakresie dbania o zęby są kluczowe dla utrzymania dobrej kondycji jamy ustnej społeczeństwa.

  Jak powinno się myć zęby?

  Najlepszą metodą szczotkowania zębów jest metoda wymiatająca – kiedy główka szczoteczki jest ustawiona pod kątem 45⁰, wykonujemy ruchy drgające szczoteczką, a następnie wymiatające od dołu w kierunku od dziąseł i do zębów.

  Ważne jest, aby każda powierzchnia zęba została dokładnie oczyszczona. Zaczynamy od powierzchni żującej zębów, ponieważ szczoteczka na początku jest twarda. Kolejność szczotkowania pozostałych powierzchni jest obojętna, ważne, aby poświęcić na każdą powierzchnię tyle samo czasu.

  prawidłowe czyszczenie zębów

  Jak często i jak długo szczotkować zęby?

  Nawykiem powinno być czyszczenie zębów po każdym posiłku, aby bakterie nie miały pożywki w postaci zalegających resztek jedzenia. Minimum zalecane przez stomatologów i higienistki to dwa razy dziennie (rano i wieczorem), szczotkowanie powinno trwać co najmniej 2 minuty.

  Jakiej szczoteczki do zębów używać?

  zestaw do szczotkowania zębów

  Wybór szczoteczki zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Szczoteczka elektryczna ułatwia szczotkowanie. Jej okrągła główka sprawia, że jesteśmy w stanie doczyścić bardzo dobrze powierzchnie językowe oraz policzkowe. Używając takiej szczoteczki  do zębów, wystarczy, że przyłożymy główkę na 3-4 sekundy do każdej z powierzchni zębów (żująca, językowa lub podniebienna i policzkowa). Większość szczoteczek elektrycznych polecanych przez stomatologów posiada timer i czujnik siły nacisku, który pozwala nam kontrolować siłę, z jaką szczotkujemy nasze zęby.

  Stosując szczoteczkę manualną, należy przyłożyć główkę szczoteczki do zębów pod kątem 45⁰, wykonać delikatne drgania szczoteczką, a następnie przeciągnąć szczoteczkę od dziąseł do zębów. Czynność powtórzyć kilka razy na daną szerokość szczoteczki.

  Jak czyścić język?

  Choroby jamy ustnej czy nieprzyjemny zapach z ust mogą zostać wywołane przez bakterie, które gromadzą się na języku. Język można myć szczoteczką do zębów. Wystarczy pocierać powierzchnię języka od tyłu do przodu – w ten prosty sposób spora część nalotu i bakterii zgromadzonych na jego powierzchni powinna zostać usunięta.

  Można skorzystać również ze specjalnych „skrobaczek” do języka. Wystarczy kilka razy przesunąć nią po powierzchni języka od jego nasady po sam koniec, nie pomijając boków.

  Warto podkreślić, że istotne jest regularne korzystanie z usług gabinetu stomatologicznego w celu wykonania kompleksowej higienizacji zębów. Wizyty u dentysty są kluczowe dla zachowania zdrowia zębów i dziąseł, nawet jeśli utrzymujemy solidną rutynę domowej pielęgnacji.