Jak prawidłowo myć zęby?

Czyszczenie zębów jest bardzo istotne, z badań wynika, że prawie 4 mln Polaków nie wykonuje tej czynności. Co więcej, prawie 800 tysięcy nawet nie posiada szczoteczki do zębów. Nie powinien zatem dziwić fakt, że 90% naszego społeczeństwa ma zepsute zęby.

Jak prawidłowo myć zęby? Odpowiednie metody szczotkowania zębów

Istnieją dwie najlepsze metody szczotkowania zębów:

• Wymiatająca – kiedy główka szczoteczki jest ustawiona pod kątem 45⁰ i wykonujemy nią niewielkie, okrężne ruchy przy dziąsłach, a następnie wymiatające od dołu w kierunku góry i odwrotnie,

• Okrężna – gdy główka szczoteczki jest ustawiona prostopadle do czyszczonej powierzchni zębów, w trakcie mycia wykonujemy okrężne delikatne ruchy.

Ważne jest aby każda powierzchnia zęba została umyta. Kolejność należy dobrać wg własnego uznania pamiętając jedynie, żeby każdej poświęcić tyle samo uwagi.

Jak często i jak długo szczotkować zęby?

Nawykiem powinno być czyszczenie zębów po każdym posiłku, aby bakterie nie miały pożywki w postaci zalegających resztek jedzenia.Minimum zalecane przez stomatologów to dwa razy dziennie (rano i wieczorem), szczotkowanie powinno trwać co najmniej 2 minuty.

Jakiej szczoteczki używać?

Wszystko zależy od tego czy występują u nas problemy takie jak nadwrażliwość lub jeśli jesteśmy bezpośrednio po zabiegu chirurgicznym w jamie ustnej.

Wygodne są szczoteczki elektryczne, które w dużym stopniu ograniczają „wysiłek” który musimy włożyć w mycie zębów. Według badań mycie zębów szczoteczką elektryczną w większym stopniu redukuje ilość płytki nazębnej, niż szczoteczki tradycyjne, a poprzez zamontowany w niej timer łatwiej jest kontrolować czas mycia zębów.

Jak czyścić język?

Choroby jamy ustnej czy nieprzyjemny zapach z ust mogą zostać wywołane przez bakterie, które gromadzą się na języku.Język można myć szczoteczką do zębów. Wystarczy pocierać powierzchnię języka od tyłu do przodu – w ten prostu sposób spora część nalotu i bakterii zgromadzonych na jego powierzchni powinna zostać usunięta.

Można skorzystać również ze specjalnych „skrobaczek” do języka. Wystarczy kilka razy przesunąć nią po powierzchni języka od jego nasady po sam koniec, nie pomijając boków.