lek. dent. Sylwia Komorowska-Płonka
Czym jest i jakie są objawy nadwrażliwości zębów?
Nadwrażliwość pojawia się, gdy zębina, porowata tkanka zęba, zostaje odsłonięta. W zębinie występują mikroskopijne kanaliki zwane kanalikami zębinowymi. Po odsłonięciu tych kanalików w wyniku cofania się tkanki dziąsła lub utraty szkliwa — nerwy są łatwiej stymulowane przez pewne bodźce powodujące nadwrażliwość zębów. Jest to dolegliwość, z którą boryka się bardzo wiele osób. Objawem nadwrażliwości zębów jest ból, który najczęściej po chwili ustępuje. Ból może być umiarkowany, przeszywający, krótkotrwały, ale też wyjątkowo silny i ostry.
Przyczyny pojawienia się nadwrażliwości zębów
Nadwrażliwość zębów spowodowana jest określonymi bodźcami takimi jak: bodźce termiczne- zimne i gorące napoje, posiłki, dieta kwaśna bądź bogata w cukier, wdychane zimne powietrze. Ból często występuje podczas codziennych czynności higienizacyjnych, takich jak szczotkowanie zębów czy ich nitkowanie. Może wynikać również z nieregularnych zabiegów higienizacyjnych.
Jak zapobiegać nadwrażliwości zębów?
- Nie warto przesadzać z ilością soków owocowych i cytrusów w codziennej diecie.
- Najlepiej wyeliminować z menu słodycze i napoje gazowane.
- Przy skłonności do nadwrażliwości zębów lepiej unikać ich wybielania.
- Regularne mycie zębów przy użyciu szczoteczki o średniej twardości i odpowiedniej technice szczotkowania.
- Stosować preparaty dla osób skłonnych do nadwrażliwości zębów.
- Wykonywać regularne higienizacje zębów w gabinecie dentystycznym.
Co można zrobić, gdy pojawia się nadwrażliwość zębów?
- Zaopatrzyć się w specjalną pastę przeznaczoną dla nadwrażliwych zębów bądź zwykłą pastę o niskim poziomie ścieralności.
- W przypadku spożycia kwaśnego soku bądź owoców cytrusowych, wstrzymać się z myciem zębów przez około godzinę.
- Wyleczyć wady zgryzu oraz ubytki przyszyjkowe.
- W poważniejszych przypadkach można rozważyć zabieg chirurgiczny.
Kiedy zgłosić się na wizytę u stomatologa?
Do stomatologa powinniśmy iść zawsze, kiedy odczuwamy choćby niewielki ból zęba lub zauważymy niepokojące objawy związane z jamą ustną. Najlepiej natomiast chodzić na kontrole okresowe, czyli w momencie, kiedy ząb nas nie boli – lepiej zapobiegać, niż leczyć.
Nadwrażliwość zębów może być spowodowana ubytkiem szkliwa lub odsłonięciem korzeni zębów. Stomatolog może zalecić stosowanie specjalnych past do zębów, a w przypadku większych problemów, leczenie stomatologiczne.
Może się również pojawić chwilowa nadwrażliwość po wykonaniu higienizacji zębów lub wybielania, która zazwyczaj po kilku dniach znika. Jeśli nadwrażliwość utrzymuje się dłużej, należy zgłosić się do stomatologa.
lek. dent. Sylwia Komorowska-Płonka