Nadwrażliwość zębów – jak jej uniknąć?

Znasz to uczucie, kiedy w trakcie spożywania zimnych lub ciepłych posiłków odczuwasz przeszywający i nieprzyjemny ból zęba? Według statystyk nawet 40% Polaków zmaga się z nadwrażliwością zębów. Niestety często wtedy rezygnujemy z ulubionych napojów i potraw. Z nadwrażliwością zębów można na szczęście skutecznie walczyć. Jak to robić?

Nadwrażliwość zębów – najważniejsza jest profilaktyka

Najlepszym sposobem na uchronienie się przed nadwrażliwością zębów jest profilaktyka. Najważniejszą rolę w posiadaniu zdrowych zębów pełni prawidłowa higiena jamy ustnej. Regularne i prawidłowe szczotkowanie zębów daje szansę na zachowanie szkliwa w nienagannym stanie. Dzięki czemu zęby są o wiele mniej narażone na nadwrażliwość. Należy również zwrócić uwagę na technikę szczotkowania zębów. Najlepszą metodą jest stosowanie ruchu wymiatającego (od dziąseł do koron), niż zataczając koła lub ruchem poziomym.

Regularnie badaj stan jamy ustnej

Istotne są również regularne wizyty u stomatologa. Podczas takiej kontroli lekarz sprawdzi stan jamy ustnej, a higienistka stomatologiczna dokładnie wyczyści zęby i zaprezentuje, jak prawidłowo dbać o ich higienę oraz jaka pasta jest odpowiednia do mycia zębów.

Kiedy tylko zauważysz u siebie nawet krótkotrwały, ale ostry ból przy spożywaniu słodkich, kwaśnych, ciepłych lub też zimnych napojów i posiłków, nie lekceważ tego. Nie ignoruj także uczucia dyskomfortu, który występuje podczas mycia zębów lub nitkowania. Bardzo często są one pierwszymi objawami nadwrażliwości i powinny być pierwszym sygnałem do tego, że należy zgłosić się do dentysty. Im szybciej zgłosisz się do lekarza, tym prostsze i najczęściej krótsze będzie Twoje leczenie stomatologiczne.

Jeśli jednak nadwrażliwość zębów będzie Ci dokuczać, nie znaczy to, że nie będzie ona do wyleczenia. Na szczęście możliwości jest sporo. Na wstępie najlepiej jest zakupić pastę, która posiada niski wskaźnik ścieralności. Do kompletu należy również zaopatrzyć się w szczoteczkę z miękkim włosiem. Dodatkowo dobrze jest  wprowadzić do swojej diety produkty, które zawierają fluor. Można go znaleźć nie tylko w rybach, ale również w chlebie żytnim, czy też czarnej herbacie.

Zabiegi na nadwrażliwość zębów

Nadwrażliwość zębów można leczyć z pomocą wielu zabiegów:
• Fluoryzacja – w trakcie jej trwania na zęby nakładany jest lakier fluorowy, który przenika przez szkliwo i dzięki temu zęby stają się silniejsze
i bardziej odporne na bakterie,
• Impregnacja – nałożenie specjalnego preparatu, dzięki któremu zmniejsza się nadwrażliwość,
• Stymulacja mineralizacji – polega na zamknięciu otwartych kanalików specjalnym uzupełniającym materiałem,
• Wypełnienie zębów – to istotny element, przede wszystkim u osób, u których mają miejsce próchnica lub braki zębowe. Dzięki wyleczeniu i założeniu wypełnienia, jego zakończenie nerwowe zostaje odizolowane przy pomocy materiału, który jest dostosowany do koloru Twoich zębów,
• Usuwanie kamienia nazębnego – warto ten zabieg wykonać raz na pół roku, chociażby w celu czysto profilaktycznym.

Zapraszamy serdecznie na wizytę na której sprawdzimy stan Twojej jamy ustnej i podpowiemy co możesz zrobić, aby radzić sobie z nadwrażliwością zębów!