Operacyjne odsłonięcie zęba
Operacyjne odsłonięcie zęba zatrzymanego to zabieg, który ma na celu wprowadzenie zęba do łuku. Polega on na dokładnym określeniu jego położenia (na podstawie diagnostyki radiologicznej – RTG zęba), odnalezieniu go (czyli właśnie chirurgicznym odsłonięciu) i na koniec przyklejeniu zamka ortodontycznego.
Tego rodzaju zabiegi wykonuje się w większości przypadków na kłach, a konieczność ich przeprowadzenia wiąże się z ich zaburzenia wyżynania, które spowodowane nieprawidłowym kierunkiem położenia zawiązka zęba, zbyt małą szerokością szczęki lub też urazem w wieku dziecięcym. Pacjenci nie muszą się obawiać bólu, ponieważ zabieg wykonywany jest w znieczuleniu. Dzięki niemu już po upływie 15-24 miesięcy ząb może znaleźć się w prawidłowej pozycji w łuku zębowego.
Zdarzają się jednak przypadki, że niemożliwym okazuje się sprowadzenie zatrzymanego zęba do łuku zębowego. Problemy mogą być wynikiem danych uwarunkowań anatomicznych jak również faktu, że zatrzymany ząb ułożony jest w stosunku do sąsiadujących z nim zębów w taki sposób, że podczas próby jego ustawienia mogło by dojść do zaniku ich korzeni.
Zdarzają się również przypadki, gdy tego rodzaju leczenie nie przynosi oczekiwanych efektów. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie techniki piezochirurgicznej (lekarz nacina sąsiadująca z zatrzymanym zębem blaszkę kostną, przez co osłabieniu ulega blokada kostna, a procedura ortodontyczna zostaje przyspieszona).
Jeżeli zabieg sprowadzenia zęba zatrzymanego do łuku jest zbyt ryzykowny dla sąsiadujących z nim zębów, lub podejmowane działania nie przynoszą rezultatu, ząb zatrzymany należy usunąć, w miejscu w którym tkwił, zastosować regenerację preparatem kościotwórczym, a puste miejsce uzupełnić implantem.
Zobacz także czym jest technika piezochirurgiczna a także usuwanie zębów zatrzymanych.